16 03 2013

Kabızlık yapan yiyecekler

Kabızlık yapan yiyecekler |  görsel 1

                   Gün içerisinde fazla hareketsiz kalmaktan  dengesizlik beslenmekten kola gazoz gibi içeceklerin bolca tüketilmesinden lif ve posalı yiyecekler yönünden yetersiz gıda alımı sonucunda kabızlık durumu ortaya çıkar. Bu nedenle kabız olmamak için gün içerisinde tüketilen yiyeceklere dikkat edilmelidir. Her aldığımız gıdalar sağlıklı diye bir durum yoktur.

                   Kabızlık yapan yiyecekler; beyaz ekmek şekerli süt  baharatlı yiyecekler yumurta  kahve kola asitli içecekler muz mısır nişastası pirinç gibi daha çok rafine olmamış şekerli gıdalardır.  Örneğin aşırı miktarda demli çay tüketimi sonucunda çayın içindeki tanen tanecikleri kabızlığa yol açar. Gün içerisinde bu nedenle demli çay yerine açık çay içilmelidir ve fazla tüketilmemelidir. Aşırı süt tüketimi ya da ayva armut gibi taş hücrelerinin bulunduğu meyvelerin tüketimi de bağırsak hareketlerini yavaşlatır.

             Adet dönemi kadınlarında da kan kaybından dolayı magnezyum minerali eksilir ve magnezyum eksikliğinden dolayı kabızlık görülebilir. Aynı zamanda kan kaybından dolayı demir eksikliği ve fazla ilaç kullanımı da kabızlığa neden olan faktörlerdendir. Bu nedenle kabızlık yapan yiyecekler gün içerisinde daha az tüketilmelidir. Ayrıca kabızlık durumunda bağırsakları hızlandıracak tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak ilaçlar kullanılabilir.

                    Kabızlık sorununuzdan kurtulmak için bol su içilmeli ve meyve yenilmelidir. Her gün sebze ve meyve yemeye dikkat edilmelidir. Sabahları aç karnına elma ve kayısı tüketilebilir. Çünkü bağırsakları hızlandırıcı etkisi vardır. Lifli yani posa değeri yüksek olan kuru fasulye mercimek nohut gibi gıdalar alınmalıdır.  Sonuç olarak günlük yeme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir. Böylece kabızlık sorunu ortadan kalkacaktır.

5324
0
0
Yorum Yaz